Brazilská fila

Brazilská fila našima slovama:

Brazilská fila je pro nás to nejlepší plemeno, s jakým jsme se ve svém životě setkali. Přiznám se, že jsme měli velikou obavu, jestli se k nám a našemu stýlu života tohle plemeno hodí. Žijeme velice aktivně, máme mnoho přátel a je u nás pořád nějaká návštěva.
Nevěděli jsme, jestli to vše spolu zvládneme.

Trvalo několik let, než jsme se odhodlali a mali naši první filušku Beušku. A jak jsme všude četli, že jednou fila - navždy fila, je to tak. 

Život s filou je náročný jedině v tom, že musíte být pořád ve střehu, jestli někoho, když jste na procházke fila nezabije :D Popřípadě když máte návštěvu, filu musíte mít zavřenou, jestli to není blízky přítel, kterého Vaše fila bere jako rodinu. Pro filu je úplně jedno, jestli je to dítě nebo starý člověk, je to pro ni nezvaný host.

Fila je velice fixována na svou rodinu. Je vskutku velikej mazel, který zapomíná na to, ze už není 5kg štěně ale napr.50kg prasátko a fakt ji neunesete :D Pořád se rády mazlí, svého pána milují bezhraničně a proto ho poslouchají na slovo. My jsme naší filušu vubec nemuseli učit povely na pamlsky, dělala a dělá vše ráda, protože vidí, že mi máme z toho obrovskou radost.

Fila se učí velice rychle a není třeba, abyste byli na ni příliš přísný, nebo tělesně trestali. 

Když to zhrnu - jsme velice štastní, ze ji máme. Nemohli jsme si vybrat lepšího parťáka k životu :D

 

Brazilská fila podle knih:

 

Brazilská fila je velké molossoidní plemeno původem z Brazílie vyšlechtěné pro ostrahu usedlostí a hospodářství. V některých zemích je zařazeno mezi "bojové psy" a jeho chov je zakázán.

 

Charakteristika plemene

Brazilská fila je plemeno, které vyhovovalo potřebám lidí v Brazílii. Dávní kolonisté potřebovali tvrdě pracujícího psa, který mohl zastat mnoho úkolů. Chtěli hlídacího psa, pasteveckého psa, lovce a oddaného společníka. Všechny tyto role a mnoho dalších, dokáže brazilská fila naplnit. Slovo „fila“ přesně přeložené ze staré portugalštiny znamená „držet“. Fily v Brazílii sloužily k hlídání afrických otroků na plantážích. Když otrok utekl, byly fily používány k jeho vystopování, brazilské fily ho na konci stopy chytily a držely. Po staletí byly fily také používány k lovu velké zvěře, při službě na velkých brazilských rančích, a při ochraně dobytka a obyvatel ranče jsou používány dodnes. Fily také stále pracují v uzavřených koridorech brazilských věznic a je to kříženec s mastifem a bloodhoundem.

Vzhled

Fila je statný pes charakteristický volnou kuží, která vytváří laloky na krku. Hlava je mohutná, široká, oči daleko od sebe, uši velké a svěšené, se zaoblenou špičkou, na hlavě se nesmí tvořit horizontální vrásky. Krk se jeví krátký kvůli vyvinutému osvalení. Hruď i záď jsou široké a silné, ocas dlouhý, nošený pod linií hřbetu.

Kohoutková výška výstavních psů je 75 – 85 cm, fen 65 – 75 cm. Hmotnost psů přesahuje 50 kg, u fen 40 kg. Někteří psi mohou vážit i přes 80 kg, nicméně pro pracovní nasazení se preferují jedinci s váhou kolem 65 kg.

V minulosti bylo toto plemeno testováno brazilskou armádou v amazonských pralesích, společně s německými ovčáky a dobrmany, ve všech ohledech byla tato plemena filou výrazně překonána. Při útoku na figuranta směřuje její útok primárně na krk a hlavu, pokud figurant psu nastrčí rukáv, jde i po něm. Její útok, jakož i jeho postup je nepředvídatelný, stejně tak i skutečnost, že brazilská fila disponuje velkým stiskem v čelistech.

Může působit těžkopádným dojmem, ale opak je pravdou, jedná se o psa velmi rychlými reakcemi, s pružným pohybem a velkou vytrvalostí.

Srst je krátká a hladká. Přípustné jsou všechny barvy a kombinace kromě bílé, myší šedi, grošování a skvrnitosti. Černá barva, která bývá mnohdy označována jako nepřípustná, je ve skutečnosti raritním a původním zbarvením, nikoli vadou. Tudíž můžete černou filu považovat za filu, nikoli za křížence.[1] Nejčastěji bývá zlatá, plavá a kaštanová barva s černým žíháním nebo bez něj.[1]

I když se jedná o plemeno pocházející z Brazílie, velmi dobře snáší i chladné počasí, důležité je zajistit na zimu dobře zateplenou boudu vystlanou slámou.

Povaha

Fila vyniká sebevědomím, odvahou a silným poutem ke svému pánovi a jeho majetku. Má-li dojem, že ji nebo její rodinu či teritorium někdo ohrožuje, zasáhne bez povelu a bez varování, čemuž je nutné přizpůsobit chování majitele. Miluje a oddaně brání zejména děti a to i pokud nepatří do rodiny. Cizím lidem nedůvěřuje a ke psům se může chovat nadřazeně. Fila neútočí nikdy bezdůvodně, ale dokáže zakročit velmi razantně. Ve svém původu nese krev různých předků, má pastevecké a lovecké vlohy a vrozené obranářské schopnosti.

Je učenlivá a inteligentní, ale chodit s ní na cvičiště stejně jako chodí jiná plemena je vždy kontraproduktivní, protože fila se začne brzy nudit z neustále stejných povelů a pak z nudy provokuje ostatní psy. Její výchova by měla probíhat formou hry a motivace, nikoli ve formě drilu. Fila je majitelem velmi dobrého čichu, ne nadarmo se používala k lovu kočkovitých šelem, například jaguáru.

Nejlepším prostředím pro tyto psy jsou velké oplocené pozemky, kde se mohou nerušeně pohybovat a kde nehrozí, že se setkají s nevítaným hostem. Naprosto nevhodné je chovat fily na sídlištích nebo v husté městské zástavbě.

Každý majitel musí své psy zodpovědně ovládat a nezneužívat jejich schopností. V rukou afektovaného majitele se fila stává VELMI nebezpečnou zbraní pro okolí. Tomu je nutné uzpůsobit i prostředky na kontrolování psa, na trhu existují kvalitní vodítka a obojky, postroj se nedoporučuje, neboť psa v nechtěném pohybu neomezuje a majitel pak může být "vláčen" svým psem bez možnosti "zabrzdit". Doporučujeme speciální pevná vodítka s masívními karabinami, ty běžné nejsou dimenzované na takovou sílu. Proto je dobré mít psa co nejlépe zvládnutého a umět jej včas verbálně ovládnout a zklidnit.

Výchova

Budoucí majitel fily by měl velice dobře znát přednosti svého psa, měl by mít vyrovnanou povahu a zkušenosti. Musí být fyzicky i duševně silný, mít přirozenou autoritu u psů, a být dostatečně informovaný o povaze svého psa i o chování psů obecně, aby její výchovu zvládl. Mnohdy se jejich povaha může zdát neproniknutelná, ale přijmete-li standardní znaky jejich povahy, velice rychle pochopíte, že se jedná o psa bezproblémového. Výchova musí probíhat v klidu, harmonii a s velkým pochopením pro povahu psa. Občasné napomenutí může být namístě, ale fily jsou také velice citlivé na tón hlasu. Budoucí majitel fily by měl vědět, že tito psi dovedou bleskurychle reagovat. Co se jednou naučí, to nikdy nezapomenou a nemusí již tento cvik, nebo povel opakovat. Pro správného pána je fila poslušným a někdy dokonce mírným psem. Rozhodně to není pes pro začátečníky nebo pro ty, kteří si chtějí velkým psem zvýšit vlastní sebevědomí.

Zdravotní problémy plemene

Jako veliké plemeno má brazilská fila větší sklon k určitým zdravotním problémům, a s těmito by měl být nový majitel seznámen, když se rozhoduje pro vlastnictví fily a péči o ni. Nejčastějším zdravotním problémem a zároveň vadou, která jedince diskvalifikuje z chovu je dysplazie kyčelního a loketního kloubu. Fila, jako většina molossoidních plemen také velmi často trpí na „nadýmání“, které může vést až k torzi (přetočení) žaludku a jeho následnému zaškrcení. Tento zdravotní problém je často i příčinou úmrtí jinak naprosto zdravých a poměrně mladých jedinců.

Správná výživa

Nejen brazilská fila, ale všechna velká a gigantická plemen, mají vysoké nároky na výživu a zátěž během růstu, odlišnou od ostatních méně vzrostlých plemen. Pokud nejsou tato specifika respektována, zvyšuje se výrazně riziko ortopedických problémů během růstu. Další úhel pohledu se nutně týká genetické zátěže ortopedickými vadami a chovatelských programů, které vytvářejí podmínky pro snížení jejich výskytu. Nejčastějšími onemocněními rostoucí kostry končetin jsou dysplazie kyčelního a loketního kloubu, osteochondróza chrupavek, nesouměrný růst kostí předloktí, sekundární nutriční hyperparatyreóza a panostitida.

Z hlediska výživy brazilské fily jsou nejdůležitější dva momenty: kvalitně a střídmě.

Kontakt

Chovatelská stanice Jones Be Na Lucberku 260
267 01 Králuv Dvur
00420 777 112 636 katarina.bukovini@gmail.com